Stanisław Pawlak - Powstaniec Wielkopolski
Stanisław Pawlak urodził się 14 października 1889 r. w Grudnie (pow. obornicki). Był jednym z siedmiorga dzieci Piotra i Rozalii Pawlak (z domu Burchardt). Stanisław Pawlak ukończył szkołę powszechną w Rogoźnie, gdzie według jego córki był szykanowany przez nauczycieli za “Polskość”. Następnie pracował jako robotnik rolny. Mając 18 lat podjął się nauki zawodu ślusarza w zakładach Cegielskiego w Poznaniu, którą musiał przerwać, gdyż został powołany do wojska niemieckiego
W 1914 roku wybuchła I wojna światowa i jako żołnierz armii niemieckiej brał udział w działaniach wojennych. Został ranny dnia 25 sierpnia 1914 r.
Stanisław Pawlak 13 stycznia 1919 r. wstąpił jako ochotnik do kompanii powstańczej w Obornikach (dowódca Anioła). Po wstąpieniu w szeregi powstańcze został wysłany na front od Czarnkowa do Ujścia. Brał udział w bitwie pod Jabłonowem, Nową Wsią, Małą, Wyszynami, Grabowicami, Romanowem, Kruszewem i Wrzeszczyną. Po ukończeniu akcji powstańczej został przydzielony do 63 pułku piechoty Pomorskiej, a następnie do 64 pułku piechoty Pomorskiej. 08 kwietnia 1920 r. został zwolniony z Wojska Polskiego, a następnie przeszedł do służby kolejowej. Jako kowal pracował w parowozowni w Rogoźnie. Podczas pobytu w Obornikach poznał swoją przyszłą żonę, Rozalię Czepek. 29 lipca 1920 r. Stanisław i Rozalia wzięli ślub, który odbył się w Objezierzu. Po ślubie zamieszkali w Rogoźnie. Z małżeństwa Stanisława i Rozalii narodziła się trójka dzieci: Jadwiga, Marian i Leokadia.
W trakcie II wojny światowej Stanisław nadal pracował w parowozowni, co uchroniło jego rodzinę od wywózki do Generalnego Gubernatorstwa, ale nie uchroniło jego córki Jadwigi przed wywózką do Niemiec, gdzie pracowała niewolniczo w rolnictwie. Syn Marian w został natomiast aresztowany przez Gestapo i osadzony w areszcie śledczym w Szamotułach. Tam był bity i torturowany. W areszcie przebywał od listopada 1941 r. do marca 1942 r. Do domu wrócił jednak ciężko chory (z odbitymi nerkami i gruźlicą). Zmarł 28 grudnia 1943 r.
W czasie II wojny światowej jego losy połączone zostały z losami lekarza armii amerykańskiej, Louis’a Nash’a.
Louis Nash przebywał w niemieckim obozie dla jeńców wojennych, a po jego oswobodzeniu lekarz wraz z innym amerykańskim żołnierzem postanowili przedostać się do ambasady amerykańskiej w Warszawie. Po długotrwałej wędrówce w lutym 1945 r. dotarli do Rogoźna, gdzie mieli nadzieję na kontynuowanie swojej podróży pociągiem. Stanisław i Rozalia spotkali ich skrajnie wycieńczonych i chorych na dworcu kolejowym i zaprosili do swojego domu. Niezwłocznie podjęli się opieki nad żołnierzami, a lokalny lekarz odwiedzał ich dwukrotnie w ciągu dnia. Mieszkańcy Rogoźna przynosili jedzenie dla nietypowych gości, które wcześniej pieczołowicie ukrywali przed Niemcami. 20 lutego 1945 r. już zdrowi i wdzięczni mieszkańcom Rogoźna za pomoc wyruszyli w dalszą drogę.
Po wojnie Stanisław nadal pracował na kolei.
26 lutego 1958 r. został odznaczony Wielkopolskim Krzyżem Powstańczy.
Stanisław Pawlak zmarł 25 maja 1961 r. i został pochowany na cmentarzu parafialnym w Rogoźnie.
Komentarze
Prześlij komentarz